Životné ciele

Na dôchodok nie ste nikdy príliš starí ani príliš mladí

Ak budete konať bez ohľadu na váš vek, môže to výrazne ovplyvniť váš dôchodok.

Couple sitting at a table looking at a laptop

Zaradenie dôchodku do zoznamu úloh

Naše predstavy o dôchodku sa výrazne zmenili. V minulosti sa o dôchodcoch uvažovalo tradičnejším spôsobom. Teraz dôchodcovia cvičia jogu a majú zoznam cestovateľských aktivít, ktoré musia zvládnuť alebo je to aspoň ich cieľom.

Ľudia žijú dlhšie a zdravšie a chcú si užívať desaťročia aktívneho dôchodku.

To je však dlhá doba na financovanie.

Som príliš starý/á, už je príliš neskoro

Ak sa vaše sny o dôchodku pri pohľade na výšku vášho dôchodku prudko zmenili, dôležité je konať.

Nikdy nie je neskoro zmeniť životný štýl a začať viac investovať do budúcnosti, keď budete na dôchodku. Aké zmeny by ste mohli urobiť teraz, aby ste sa pokúsili lepšie financovať Váš dôchodok?

  • Dobrým nápadom by mohlo byť vyhľadanie starých sporení a nájsť spôsob ako ich zúročiť.
  • Pomôcť by Vám mohlo splácanie dlhov, hypotéky alebo zmenšenie veľkosti dlhov.
  • A čo polodôchodok? Nový spôsob, ako si užívať viac voľného času a mať dostatočný príjem.

Som príliš mladý na to, aby som o tom premýšľal

Keď ste vo veku 20 až 30 rokov, predpokladáte, že na dôchodok budete myslieť až keď budete starší, najmä ak musíte splácať študentské dlhy, sporiť na bývanie a máte mnoho ďalších výdavkov.

Čím skôr začnete sporiť na Váš dôchod, tým väčší to bude mať vplyv.

  • Ak začnete skôr, dáte svojim investíciám viac času na rast.
  • Sporenie na dôchodok je často daňovo zvýhodnené.
  • Zamestnávateľ Vám môže prispievať na dôchodok.

Nemyslieť na dôchodok v mladšom veku Vás môže pripraviť o "voľné" peniaze, ktoré bý Vám spríjemnili dôchodkové obdobie. Bez ohľadu na Váš vek je dôležité si pripraviť plán a využiť odborné rady, ktoré Vás môžu nasmerovať k dôchodku, v ktorý dúfate.

Pokiaľ nie je uvedené inak, všetky informácie uvedené v tomto dokumente pochádzajú od spoločnosti Amundi Asset Management S.A.S. a sú platné k 08. máju 2024. Diverzifikácia nezaručuje zisk ani nechráni pred stratou. Názory vyjadrené v súvislosti s trhovými a ekonomickými trendmi sú názormi autora, a nie nevyhnutne spoločnosti Amundi Asset Management S.A.S., a môžu sa kedykoľvek zmeniť na základe trhových a iných podmienok a nie je možné zaručiť, že krajiny, trhy alebo sektory budú fungovať podľa očakávaní. Na tieto názory sa nemožno spoliehať ako na investičné poradenstvo, odporúčanie cenných papierov alebo ako na indikáciu obchodovania s akýmkoľvek produktom Amundi. Tento materiál nepredstavuje ponuku ani výzvu na nákup alebo predaj akýchkoľvek cenných papierov, podielových listov fondov alebo služieb. Investovanie zahŕňa riziká vrátane trhových, politických, likviditných a menových rizík. Minulá výkonnosť nie je zárukou ani indikátorom budúcich výsledkov. 

Dátum prvého použitia: 1.júla 2024

Identifikátor dok: 3578148

Marketingová komunikácia